te

[info]peacemaker @ 11:08 am: Pašreizējā situācija Gruzijā ir apkaunojoša visām iesaistītajām pusēm. Gruzija, Dienvidosetija un Krievija ir apliecinājusi nespēju savstarpējās nesaskaņas un politiskos mērķus risināt mierīgā ceļā. Karadarbībā jau miruši vairāki simti civiliedzīvotāju un kritušo skaits droši vien vēl pieaugs. Šādā sakaitētā situācijā ļoti nozīmīga loma ir objektīvai un līdzsvarotai starptautiskās sabiedrības reakcijai uz notiekošo. Jo sevišķi tas attiecas uz konfliktā iesaistīto valstu kaimiņiem. Tāpēc nepatīkami pārsteidz vienpusējā Latvijas augstāko amatpersonu un plašsaziņas līdzekļu reakcija, atklāti nostājoties Gruzijas vai (krieviski rakstošo avīžu gadījumā) Krievijas pusē.

Pēdējos divos gados regulāri esmu rakstījis par situāciju Gruzijas separātiskajās republikās. Apzinoties situācijas neviennozīmību, šajos rakstos allaž esmu centies vienlīdz lielu uzmanību veltīt abu pušu viedokļa atspoguļošanai, kas man šķiet objektīvas ziņu žurnālistikas pamatnosacījums. Esmu pārliecināts, ka laikraksta vai žurnālista nostājas paušana pieļaujama tikai īpaši atzīmētos komentāros, ne ziņu rakstos. Diemžēl kopš karadarbības sākuma šis princips tiek sistemātiski ignorēts.

Šī raksta tapšanas brīdī Dienas mājaslapas ārzemju ziņu sadaļā no pēdējiem 15 ziņu rakstiem 14 veltīti Gruzijas amatpersonu un vietējo iedzīvotāju skatījumam uz konfliktu vai Krieviju nosodošiem Latvijas politiķu un „sabiedrībā pazīstamu cilvēku” izteikumiem. Arī citu Latvijas avīžu rakstos un televīziju ziņu sižetos tiek pieļauti rupji ziņu žurnālistikas pamatprincipu pārkāpumi: vienas puses apgalvojumi regulāri tiek atstāstīti kā fakti, savukārt otras puses viedoklis tajos pašos jautājumos nereti tiek noklusēts, ziņu materiālos pastāvīgi tiek uzsvērtas vienas puses ciešanas, bet „ekspertu” viedokļa paušanai tiek izvēlēti cilvēki, kuru nostāja konfliktā ir iepriekš zināma un tuva attiecīgā laikraksta vai televīzijas nostājai. Šie ir tipiski sabiedrības viedokļa iespaidošanas paņēmieni, kas netiek lietoti ne BBC, ne CNN, ne Reuters, ne citu rietumvalstu lielo raidsabiedrību un ziņu aģentūru reportāžās par Gruzijas konfliktu. Nezinu, vai tas tiek darīts apzināti vai žurnālistu neprofesionalitātes dēļ, taču skumji, ka tādējādi tiek palielināta Latvijas sabiedrības sašķeltība un pasliktinātas Latvijas attiecības ar kaimiņvalstīm.

Protams, var norādīt uz vēsturiski draudzīgajām Latvijas un Gruzijas tautu attiecībām un skumjo padomju okupācijas pieredzi. Tomēr uzskatu, ka ziņu žurnālisti savā darbā nedrīkst vadīties no šādiem emocionāliem argumentiem.

Reply

From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:
Powered by Sviesta Ciba